Kolejna edycja Filmowej Gry Miejskiej!

Kolejna odsłona Filmowych Gier Miejskich już 30 maja! Polski Instytut Sztuki Filmowej wspólnie z Centrum Edukacji Obywatelskiej i Nowymi Horyzontami Edukacji Filmowej zapraszają młodych wielbicieli kina na pełne nieoczekiwanych zwrotów akcji wędrówki po kilkunastu miejscowościach w całej Polsce!

Gra miejska 2014Tym razem odwiedzimy: Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Janów Lubelski, Kielce, Kluczbork, Krasnystaw, Olsztynek, Połczyn-Zdrój,  Poznań, Przemyśl, Radom, Rybnik, Tczew, Warszawę, Wolę Rzędzińską i  Wrocław. W każdym z miast trasę oraz zadania do wykonania na poszczególnych punktach opracują uczniowie.Zadania będą związane z dowolnie wybranymi przez uczniów filmami. Na pewno pojawią się też tytuły znane z Filmoteki Szkolnej i Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej.

Uczestnicy i zgłoszenia
Do wzięcia udziału w grach zapraszamy uczniów szkół ponadpodstawowych wraz z opiekunami. Zgłoszenia w postaci wypełnionych formularzy należy przesyłać do 23 maja do koordynatorów gier.

BIAŁYSTOK Krzysztof Sienkiewicz Formularz zgłoszeniowy dkf@bok.bialystok.pl

BYDGOSZCZ Ewa Jakubowska Formularz zgłoszeniowy e.jakub@wp.pl

GDAŃSK Jolanta Manthey Formularz zgłoszeniowy manthey@wp.pl

JANÓW LUBELSKI Emilia Żuber Formularz zgłoszeniowy emilila.zuber@wp.pl

KIELCE
Anna Karp Formularz zgłoszeniowy akarp22@wp.pl

KLUCZBORK Iwona Baldy Formularz zgłoszeniowy ibaldy@o2.pl

KRASNYSTAW Ewa Magdziarz Formularz zgłoszeniowy baewamagdziarz@wp.pl

OLSZTYNEK Magdalena Rudnicka Formularz zgłoszeniowy magrudnicka@o2.pl

POŁCZYN ZDRÓJ Kinga Dolatowska Formularz zgłoszeniowy sp-lot@wp.pl

POZNAŃ Katarzyna Czubińska Formularz zgłoszeniowy kczubinska@o2.pl

PRZEMYŚL Ewa Musiał Formularz zgłoszeniowy bemjamus@poczta.onet.pl

RADOM Jarosław Basaj Formularz zgłoszeniowy filmowy.radom@gmail.com

RYBNIK Ewa Klonowska Formularz zgłoszeniowy ewaolga1@wp.pl

TCZEW Marta Krynicka Formularz zgłoszeniowy mkrynicka@ckis.tczew.pl

WARSZAWA Mateusz Możdżeń Formularz zgłoszeniowy mateusz.mozdzen@nowehoryzonty.pl

WOLA RZĘDZIŃSKA Mariusz Widawski Formularz zgłoszeniowy mariuszwid@wp.pl

WROCŁAW  Beata Marciniak Formularz zgłoszeniowy beata.marciniak@nowehoryzonty.pl

Zapraszamy do udziału!

Więcej informacji udzielają:
Agata Sotomska, Polski Instytut Sztuki Filmowej
tel.: (22) 42 10 559, 695 363 351 e-mail: agata.sotomska@pisf.pl

Michał Chabiera, Centrum Edukacji Obywatelskiej
tel. (22) 659 62 03 wew. 113, e-mail: michal.chabiera@ceo.org.pl

Karol Kwiatkowski, Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej
Tel: (22) 530 66 49, 668 292 137, e-mail: karolk@nowehoryzonty.pl

Los półkownika zażegnany

Filmowa  Gra Miejska w Warszawie zakończona sukcesem. Film uratowany. Uczestnicy gry uniemożliwili cenzurze wycofanie dzieła z produkcji. To była walka, aby artysta mógł przemówić do widza, walka, by widz mógł dotrzeć do kina.

Filmowa Gra Miejska - WarszawaGimnazjum nr 52 im. E. Bojanowskiego w Warszawie przy wsparciu Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej, Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej zaprosiło uczniów do wspólnej przygody.

Organizatorka gry Wioletta Mrozek oraz jej sztab animatorów ( ponad 20 nauczycieli i 60 uczniów) zaprojektowali podróż po Warszawie, jej PRL’owskich zakamarkach, w towarzystwie słynnych bohaterów filmowych tamtych czasów.

Warszawa - Filmowa Gra MiejskaPrzystanek 1- scenariusz filmowy

23 września o godzinie 9 rano na ulicy Deotymy 37 w zakamarkach gwarnego Gimnazjum nr 52 w Warszawie, zebrała się ekipa scenarzystów. Napisanie końcowej sceny było jedynym ratunkiem, gdyż cenzorzy zniszczyli ostatnią stronę scenariusza filmu Rozmowy poufne. Na szczęście nie zabrakło słów na papierze.

 

 Przystanek 2 – miejsce akcji

Warszawa - Filmowa Gra Miejska

Na rogu ulicy Nowolipie i Zamenhofa zaparkował stary Wartburg, a z niego wysiadł Zdzisław Maklakiewicz pilnie poszukujący drogi na Ostrołękę.  Uczestnicy posługując się tylko starymi mapami  musieli wytłumaczyć trasę zagubionemu kierowcy. Czy dotarł na miejsce?

 

 Przystanek 3 – scena filmowa

Warszawa - Filmowa Gra MiejskaW ogródku restauracji, przy ulicy Andersa, aktorzy filmu Rejs w pośpiechu nagrywali kluczową scenę. Niestety zaginął na planie filmowym jeden z pierwszoplanowych aktorów. Na pomoc przybiegli uczestnicy filmowej gry i z dużą łatwością wcielili się w rolę słynnego Inżyniera Mamonia. Co zobaczyli przez lornetkę i jakie wrażenie zrobił na nich Sidorowski?

Przystanek 4 – wśród widzów

Warszawa - Filmowa Gra MiejskaNa Placu Defilad młodzi reporterzy poszukiwali odważnych obywateli głoszących ideę wolności w polskim kinie. Ile powinien trwać pocałunek w scenie filmowej? Czy filmy młodzieżowe należy pozbawiać  scen intymnych? Który temat jest bardziej oczekiwany? Wojna czy miłość? Kto był gotowy na szczery manifest?

 Przystanek 5- nieoczekiwana fabuła

Warszawa - Filmowa Gra MiejskaNa dworcu Powiśle młody aktor poszukiwany przez milicję próbował uciec za granicę. Szczęśliwie znalazł pomoc wśród uczestników gry filmowej. Nie było łatwo ukryć jego tożsamość , kupić bilet do Europy.  Nieustraszeni uczniowie wkroczyli, ale czy nikt na tym nie ucierpiał?

 

Przystanek 6 – plakat filmowy

Warszawa - Filmowa Gra MiejskaGotowy film o zakazanej treści należy rozpowszechnić w podziemiu.  W murach Muzeum Zachęta uczestnicy mogli stworzyć plakat do filmu Ucieczka z Kina Wolność. Czy mając do dyspozycji tylko białą farbę i czarny brystol byli w stanie biało na czarnym wyjaśnić, czym jest wolność słowa?

 

Przystanek 7- dialog

Warszawa - Filmowa Gra MiejskaW zaciszu Ogrodu Saskiego tajemniczy staruszkowie z filmu Marcela Łozińskiego zadawali trudne, egzystencjalne pytania. Czy udało się młodym podróżnikom znaleźć właściwe odpowiedzi? Czy to pokoleniowe spotkanie zakończyło się właściwą pointą?

 

Przystanek 8- aktorzy

Warszawa - Filmowa Gra MiejskaW Kinie Muranów w zaciemnionej sali odbyło się przesłuchanie. Poddani surowym pytaniom i twardym zasadom uczniowie musieli zdemaskować słynnych aktorów polskiej sceny filmowej. Czy uczestnicy okazali się lojalni, czy ulegli presji? Redaktorzy Gazety Nowe Horyzonty okazali się bezlitośni.

 
Po 4- godzinnej wyczerpującej wędrówce, poddani ciężkim próbom aktywiści filmowi wrócili pełni chwały do Kina Muranów. Przywitani ciepło przez koordynatorów gry odetchnęli. Jakże zatem miło było odpocząć w wolnym od cenzury kinie, obejrzeć współczesny film, który pozwolił wrócić uczniom do ich świata. Może od dziś będzie on wyglądał inaczej?

 A co na to organizatorzy z Gimnazjum nr 52? Zebrali rekwizyty, wyłączyli kamery i zgasili światła. Wracając do swojej szkoły zastanawiali się tylko, czy sami podołaliby zadaniom, które przygotowali.

Wioletta Mrozek – koordynatorka Filmowej Gry Miejskiej w Warszawie

Gramy filmowo 23 września!

Kolejna odsłona Filmowych Gier Miejskich już we wrześniu! Polski Instytut Sztuki Filmowej wspólnie z Centrum Edukacji Obywatelskiej i Nowymi Horyzontami Edukacji Filmowej zapraszają młodych wielbicieli kina na pełne nieoczekiwanych zwrotów akcji wędrówki po 12 miastach w całej Polsce!

gra miejska logo v5

Tym razem odwiedzimy: Białystok, Gdańsk, Katowice, Kluczbork, Lubliniec, Łódź, Opole, Poznań, Przemyśl, Radom, Warszawę i Wrocław. W każdym z miast trasę oraz zadania do wykonania na poszczególnych punktach opracują uczniowie.Zadania będą związane z dowolnie wybranymi przez uczniów filmami, ale na pewno pojawią się też pytania o tytuły znane z Filmoteki Szkolnej i Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej.

Udział w Filmowych Grach Miejskich może stanowić powtórkę przed „Wielkim testem o polskim filmie”, organizowanym przez Polski Instytut Sztuki Filmowej i TVP S.A, który odbędzie się na antenie TVP1 również 23 września 2013 roku.

Uczestnicy i zgłoszenia
Do wzięcia udziału w grach zapraszamy uczniów szkół ponadpodstawowych wraz z opiekunami. Zgłoszenia (imię i nazwisko opiekuna, nazwa szkoły, liczba uczniów) będzie można przesyłać od 1 września do koordynatorów w kinach. Dane do kontaktu opublikujemy pod koniec sierpnia.

Zapraszamy do udziału!

Więcej informacji udziela:
Agata Sotomska, Polski Instytut Sztuki Filmowej, tel.: (22) 42 10 559, 695 363 351, e-mail: agata.sotomska@pisf.pl

Filmowe Gry Miejskie już 1 czerwca!

Polski Instytut Sztuki Filmowej wspólnie z Fundacją Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz Stowarzyszeniem Nowe Horyzonty zapraszają do udziału w Filmowych Grach Miejskich, które 1 czerwca odbędą się w pięciu miastach Polski.


Zapraszamy zainteresowanych gimnazjalistów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych do wspólnej, filmowej zabawy!

Filmowe Gry Miejskie będą okazją do jedynego w swoim rodzaju spaceru filmowymi śladami Warszawy, Poznania, Krakowa, Gdańska i Białegostoku. W każdym z tych miast trasę oraz zadania do wykonania na poszczególnych punktach opracują uczniowie.

Gry mogą być pretekstem do przypomnienia sobie ulubionych filmowych scen, cytatów czy bohaterów. Wszystkie zadania będą związane z polskimi produkcjami – zwłaszcza tymi z pakietu Filmoteki Szkolnej. Chcemy w ten sposób polecić uczestnikom gry najciekawsze tytuły polskiego kina oraz przypomnieć o pakiecie filmów, który mogą znaleźć w swoich szkołach.

UCZESTNICY
Do wzięcia udziału w grach zapraszamy uczniów szkół ponadpodstawowych wraz z opiekunami.

ZGŁOSZENIA
Zgłoszenia (imię i nazwisko opiekuna, nazwa szkoły, liczba uczniów) prosimy przesyłać do 31 maja na adres koordynatora w kinie:

BIAŁYSTOK Krzysztof Sienkiewicz dkf@bok.bialystok.pl

GDAŃSK Magdalena Renk-Grabowska magda.renk@klubzak.com.pl

KRAKÓW Amelia Wichowicz amelia@kinopodbaranami.pl

POZNAŃ Anna Litewka a.litewka@kinomuza.pl

WARSZAWA Karolina Śmigiel karolina@nowehoryzonty.pl

Zapraszamy uczniów żądnych filmowych wrażeń. Udział w grach na pewno spełni Wasze oczekiwania, a na koniec czeka Was losowanie nagród!

W razie pytań prosimy o kontakt z koordynatorką wszystkich pięciu gier – Anną Majewską: anna.majewska@ceo.org.pl tel. 22 825 05 50