Filmowa Gra Miejska w Radomiu za nami

W Radomiu Filmowa Gra Miejska w 2017 roku rozegrała się 1. czerwca. Zorganizowali ją uczniowie i nauczyciele z trzech szkół – Zespołu Szkół Budowlanych i I Liceum Ogólnokształcącego CN-B Feniks oraz Technikum TEB Edukacja. Dzień Dziecka dzięki nim był dobrze strzeżony, bo tematyka Gry była ściśle związana z wojskiem i filmami wojennymi oraz historycznymi.

Wszystkie drużyny biorące udział w Grze spotkały się w sali konferencyjnej ZSB. Tam powitali ich umundurowani gospodarze, czyli uczniowie pierwszej klasy LO Feniks. W zaimprowizowanej scence przedstawili fabułę: okazało się, że niezbyt rozgarniętym czołgistom zaginął zupełnie nowiuśki czołg, z którego pozostała tylko… lufa. Jedyna nadzieja w uczestnikach gry, którzy dzięki wykonaniu różnorodnych zadań będą mogli odzyskać drogocenny sprzęt.

Uczestnicy przed wyruszeniem w trasę musieli otrzymać identyfikatory, mapy, karty gry i drobne upominki. W tym celu konieczne było wykonanie pierwszego zadania, które polegało na ułożeniu z ciał cyfr odpowiadającym nazwom drużyn. Wszyscy byli w dobrej kondycji, więc każdemu udało się to bez problemu. Potem dopiero dowiedzieli się gdzie mają podążać, jeśli, oczywiście dobrze odczytali pierwsze wskazówki. A i to nie sprawiło nikomu problemu.

W kolejnych punktach gry trzeba było wykazać się umiejętnością logicznego myślenia, inteligencją, wiedzą, znajomością filmów, sprawnością fizyczną i zdolnościami aktorskimi. Biorący udział w Grze uczniowie IV Liceum Ogólnokształcącego, Zespołu Szkół Technicznych oraz Zespołu Szkół Budowlanych okazali się bardzo sprawni we wszystkich tych dziedzinach. Bezapelacyjnie jednak najlepszymi zawodniczkami były dziewczyny z Chałubińskiego. To one bezbłędnie i najszybciej rozwiązały wszystkie zagadki.

Wśród zadań znalazły się: quiz ze znajomości powstania warszawskiego, test dotyczący wiedzy o filmach i aktorach, kalambury, puzzle, pola minowe i obieranie kartofli, a także rzut granatem do celu, jazda czołgiem czy przygotowanie związku chemicznego z dostępnych materiałów, pokonanie misji w grze komputerowej, uwolnienie zakładnika i odegranie scenki z Potopu w strojach szlacheckich przed publicznością, którą samemu trzeba było sobie zorganizować…

Organizatorzy zadbali o to, by wykorzystać wszelkie rodzaje dyscyplin i filmów kojarzących się z wojskiem. Dlatego właśnie nie zabrakło Krzyżaków, najazdu na Jasną Górę, przygód Czterech Pancernych, Franka Dolasa, powstańców ze stolicy i żołnierzy spod Karbali.

Razem z uczniami trasę Gry pokonywali nauczyciele. W wielu punktach stanowili wsparcie i motywację. Jeden z uczestników zabrał ze sobą także ulubione zwierzaki, co okazało się nie bez znaczenia podczas wizyty przy Rudym 102 i w kilku innych miejscach. Psy okazały się ulubieńcami Graczy.

Pomysł tegorocznej radomskiej Gry powstał podczas warsztatów przeprowadzonych wcześniej razem z uczniami ZSB, ILO Feniks i TEB Edukacja przez Lidera Filmoteki Szkolnej. Zaczęło się od wyjaśnienia zasad, potem zarysu fabuły, ustalenia konkurencji. Potem była promocja w serwisach internetowych, radiu i telewizji. Dzięki dobremu rozplanowaniu zadań i komunikacji udało się wszystko sprawnie doprowadzić do finału. Największą nagrodą za to są zadowoleni uczestnicy, którzy z pełnym zaangażowaniem pokonywali kolejne przeszkody.

Gratulujemy wszystkim i zapraszamy za rok!

Kolejna edycja Filmowej Gry Miejskiej!

Kolejna odsłona Filmowych Gier Miejskich już 30 maja! Polski Instytut Sztuki Filmowej wspólnie z Centrum Edukacji Obywatelskiej i Nowymi Horyzontami Edukacji Filmowej zapraszają młodych wielbicieli kina na pełne nieoczekiwanych zwrotów akcji wędrówki po kilkunastu miejscowościach w całej Polsce!

Gra miejska 2014Tym razem odwiedzimy: Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Janów Lubelski, Kielce, Kluczbork, Krasnystaw, Olsztynek, Połczyn-Zdrój,  Poznań, Przemyśl, Radom, Rybnik, Tczew, Warszawę, Wolę Rzędzińską i  Wrocław. W każdym z miast trasę oraz zadania do wykonania na poszczególnych punktach opracują uczniowie.Zadania będą związane z dowolnie wybranymi przez uczniów filmami. Na pewno pojawią się też tytuły znane z Filmoteki Szkolnej i Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej.

Uczestnicy i zgłoszenia
Do wzięcia udziału w grach zapraszamy uczniów szkół ponadpodstawowych wraz z opiekunami. Zgłoszenia w postaci wypełnionych formularzy należy przesyłać do 23 maja do koordynatorów gier.

BIAŁYSTOK Krzysztof Sienkiewicz Formularz zgłoszeniowy dkf@bok.bialystok.pl

BYDGOSZCZ Ewa Jakubowska Formularz zgłoszeniowy e.jakub@wp.pl

GDAŃSK Jolanta Manthey Formularz zgłoszeniowy manthey@wp.pl

JANÓW LUBELSKI Emilia Żuber Formularz zgłoszeniowy emilila.zuber@wp.pl

KIELCE
Anna Karp Formularz zgłoszeniowy akarp22@wp.pl

KLUCZBORK Iwona Baldy Formularz zgłoszeniowy ibaldy@o2.pl

KRASNYSTAW Ewa Magdziarz Formularz zgłoszeniowy baewamagdziarz@wp.pl

OLSZTYNEK Magdalena Rudnicka Formularz zgłoszeniowy magrudnicka@o2.pl

POŁCZYN ZDRÓJ Kinga Dolatowska Formularz zgłoszeniowy sp-lot@wp.pl

POZNAŃ Katarzyna Czubińska Formularz zgłoszeniowy kczubinska@o2.pl

PRZEMYŚL Ewa Musiał Formularz zgłoszeniowy bemjamus@poczta.onet.pl

RADOM Jarosław Basaj Formularz zgłoszeniowy filmowy.radom@gmail.com

RYBNIK Ewa Klonowska Formularz zgłoszeniowy ewaolga1@wp.pl

TCZEW Marta Krynicka Formularz zgłoszeniowy mkrynicka@ckis.tczew.pl

WARSZAWA Mateusz Możdżeń Formularz zgłoszeniowy mateusz.mozdzen@nowehoryzonty.pl

WOLA RZĘDZIŃSKA Mariusz Widawski Formularz zgłoszeniowy mariuszwid@wp.pl

WROCŁAW  Beata Marciniak Formularz zgłoszeniowy beata.marciniak@nowehoryzonty.pl

Zapraszamy do udziału!

Więcej informacji udzielają:
Agata Sotomska, Polski Instytut Sztuki Filmowej
tel.: (22) 42 10 559, 695 363 351 e-mail: agata.sotomska@pisf.pl

Michał Chabiera, Centrum Edukacji Obywatelskiej
tel. (22) 659 62 03 wew. 113, e-mail: michal.chabiera@ceo.org.pl

Karol Kwiatkowski, Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej
Tel: (22) 530 66 49, 668 292 137, e-mail: karolk@nowehoryzonty.pl

Deszcz grze nie straszny!

W Radomiu też wszystko poszło zgodnie z planem, nawet mimo kiepskiej pogody. O szczegółach przeczytacie w relacji:
Filmowa Gra - RadomW Radomiu Filmowa Gra Miejska przebiegła sprawnie. Deszcz, który padał od rana nie przeszkodził w dobrej zabawie. Dwanaście drużyn składających się z uczniów liceów i techników zmagało się z zadaniami inspirowanym polskimi komediami.

W każdym z siedmiu punktów uczestnicy mieli wykonać po cztery zadania. Organizatorzy przygotowali pytania dotyczące filmów oraz konkurencje wymagające kreatywności. Trzeba było wykazać się także sprawnością fizyczną. Od godziny 10 do 14 układano własne dialogi do „Jak to się robi”, śpiewano piosenki dla kapitana „Rejsu”, szukano panny młodej z „Kogla-mogla”, malowano obraz Leonarda z „Vinci”, łamano sobie języki na Grzegorzu Brzęczyszczykiewiczu z „Jak rozpętałem II wojnę światową”, samolotem latano po Jasia z „Samych swoich”, szukano partnerów do ślubu niczym w „Zróbmy sobie wnuka” i wiele wiele innych rzeczy.

Mieszkańcy Radomia z sympatią przyglądali się lub uczestniczyli w zabawie. Dużo radości sprawiły im występy orkiestr, które chodząc po parku z gitarą, bębnem i tubą, grały i śpiewały popularne piosenki. I tylko jeden starszy pan pogroził dziewczynom, które chciały mu się oświadczyć i zaciągnąć na zaimprowizowaną salę weselną. Gra gościła w kinie Helios, Teatrze Powszechnym, Klubie Środowisk Twórczych i Galerii „Łaźnia”, Zespole Szkół Budowlanych, Centrum Wspinaczkowym „Grota” oraz przy miejskich fontannach i na terenie dwóch popularnych parków. Finał miał miejsce w Resursie Obywatelskiej, gdzie wszyscy uczestniczyli w specjalnie dla nich przygotowanych konkurencjach dodatkowych. Wraz z nauczycielami grali w Filmową Grę Planszową, w gigantyczne bierki, poznawali cyrkowe sztuczki, kręcąc talerzami.

Kiedy na miejsce dotarły wszystkie drużyny, okazało się, że potrzebna jest dogrywka, bo pięć drużyn zgromadziło taką samą liczbę punktów. Na koniec zwycięzcy odebrali nagrody – bilety do teatru, kina oraz voucher na bitwę na poligonie paintballowym. Specjalną niespodziankę otrzymali także organizatorzy – uczniowie klasy 3ta z Zespołu Szkół Budowlanych w Radomiu, którzy w nagrodę za świetnie przygotowaną imprezę spotkają się ze zwycięzcami na paintballu i później przy wspólnym ognisku.

Relacje z Filmowej Gry Miejskiej jeszcze tego samego dnia pojawiły się w lokalnych mediach
- Telewizji Dami (Teledziennik, wydanie z 23 września, od 11 minuty 59 sekundy): http://www.telewizja.radom.pl/?content=73&wydanie=2013_09_23
- Echu Dnia:
http://www.echodnia.eu/apps/pbcs.dll/article?AID=/20130924/POWIAT0206/130929574
Lada chwila reportaże filmowe i fotograficzne zostaną zamieszczone również na stronie radomskiej Filmowej Gry Miejskiej:
http://filmowy.radom.pl/

Dziękujemy wszystkim uczestnikom i zapraszamy za rok.

Jarosław Basaj – koordynator Filmowej Gry w Radomiu

Gramy filmowo 23 września!

Kolejna odsłona Filmowych Gier Miejskich już we wrześniu! Polski Instytut Sztuki Filmowej wspólnie z Centrum Edukacji Obywatelskiej i Nowymi Horyzontami Edukacji Filmowej zapraszają młodych wielbicieli kina na pełne nieoczekiwanych zwrotów akcji wędrówki po 12 miastach w całej Polsce!

gra miejska logo v5

Tym razem odwiedzimy: Białystok, Gdańsk, Katowice, Kluczbork, Lubliniec, Łódź, Opole, Poznań, Przemyśl, Radom, Warszawę i Wrocław. W każdym z miast trasę oraz zadania do wykonania na poszczególnych punktach opracują uczniowie.Zadania będą związane z dowolnie wybranymi przez uczniów filmami, ale na pewno pojawią się też pytania o tytuły znane z Filmoteki Szkolnej i Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej.

Udział w Filmowych Grach Miejskich może stanowić powtórkę przed „Wielkim testem o polskim filmie”, organizowanym przez Polski Instytut Sztuki Filmowej i TVP S.A, który odbędzie się na antenie TVP1 również 23 września 2013 roku.

Uczestnicy i zgłoszenia
Do wzięcia udziału w grach zapraszamy uczniów szkół ponadpodstawowych wraz z opiekunami. Zgłoszenia (imię i nazwisko opiekuna, nazwa szkoły, liczba uczniów) będzie można przesyłać od 1 września do koordynatorów w kinach. Dane do kontaktu opublikujemy pod koniec sierpnia.

Zapraszamy do udziału!

Więcej informacji udziela:
Agata Sotomska, Polski Instytut Sztuki Filmowej, tel.: (22) 42 10 559, 695 363 351, e-mail: agata.sotomska@pisf.pl